Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
08 Mart 2020 - Pazar 00:48 Bu haber 599 kez okundu
 
10 AYDIN KADINI 10 FARKLI KADIN ANLATTI
Münih Nazım Hikmet Kültür Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için “Anadolu’nun Aydınlık Kadınları” temalı bir anma etkinliği düzenlendi.
Yaşam Haberi


Münih Initiativ Gruppe Feuerwache adresinde gerçekleştirilen geceye ilgi oldukça fazla olurken, geçmişten günümüze Anadolu coğrafyasında yetişmiş ve yaşamış;  gerek kişilikleriyle, gerek mücadeleleriyle, gerekse eserleriyle dönemlerine damga vurmuş ve hatta öncü olmuş on kadın anlatıldı.

 

Etkinlikte on önemli kadının hayat hikâyelerinin yanı sıra, bu kadınların önemli ve öncü kılan özellikleri öne çıkarılırken,  aydınlık ve ilerici, emekçi kadın kimliklerine vurgu yapıldı. Her sunumun farklı bir kadın tarafından yapılmasıyla Türkiye’nin kültür, sanat ve siyaset iklimine damgasını vuran on aydın kadın, on farklı kadın tarafından anlatılmış oldu.

 

Sunumların yanı sıra “Asla Baş Eğmeyen Bir Kadın: Suat Derviş” , “Che'nin İntikamını Alan Sinemacı: Monica Ertl” ve “Nazileri Peşine Takan Kadın: Olga Benario” başlıklı üç belgesel film gösterimi yapıldı. Bağımsız Sinema Merkezi tarafından “Sınıfının İnsanları” belgesel dizisi için hazırlanan ve oyuncu Cansu Fırıncı tarafından sunulan bu filmlerde, üç önemli kadının mücadele dolu hayatlarından kesitler aktarıldı.

 

Türkiye`deki kadın cinayetlerine değinildiği ve ekranda 2008’den günümüze işlenen kadın cinayetleri ile ilgili verilerin paylaşıldığı gecenin son konuşması, “Bu düzen, bu karanlık, bu gericilik ne yaptıysa da kadınları teslim almayı başaramadı. Bundan sonra da bizi teslim almayı başaramayacak.” sözleriyle tamamlandı.

 

Munihinsesi.com - özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 10, AYDIN, KADINI, 10, FARKLI, KADIN, ANLATTI,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı