301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 23:00 Bu haber 1088 kez okundu
 
‘Im weißen Rößl’ OPERETİ
Münih'te gerçekleştirilen etkinlikleri bundan böyle Münihin Sesi haber portalında sizler için büyüteç altına alacak olan Cemre Baykan "Münih'te Ne İzleyelim ?" bölümünün ilk yazısına ‘Im weißen Rößl’ opereti ile merhaba diyor.
Duyurular Haberi


Ctesi, 11 Mayıs, 19:30 - 22:00 Gärtnerplatztheater Yönetmen: Josef E. Köpplinger 

Pazar, 12 Mayıs, 18:00 - 20:30 Gärtnerplatz 3, 80469 München Müzik: Ralph Benatzky

 

Leopold, weißen Rößl (Beyaz At Hanı)’ de baş garson olarak çalışıyor ve hem patronu hem de han sahibi olan Josepha’ya umutsuzca aşık. Josepha ise hanın konuklarından avukat Dr. Siedler’a ilgi duymakta. Josepha’nin ilgisinden habersiz olan Avukat Siedler, müvekkili Sülzheimer’ın düşmanının kızı olan Ottilie’ye aşık olma hatasında bulunuyor. Bu sırada da Sülzheimer’in düşmanı Wilhelm, davasında avantajlı duruma geçmek ve iş ortaklığı yapmak için kızı Ottilie’yi Sülzheimer’un oğlu olan Sigismund ile evlendirmeyi planlıyor. Tüm bu karışık ilişkiler, her karakterin yanlış insanın peşinden koşması ve birbirini izleyen hata zincirleriyle weißen Rößl’de çok eğlenceli anlar yaşanıyor. Im weißen Rößl hikayesi yıllarca büyük ilgi toplamış, ama özellikle Im weißen Rößl operetinin ünü bu komik hikayeye eşlik eden şarkılarından geliyor. 

 

1897’den bu yana Im weißen Rößl (İngilizcesi: The White Horse Inn, Türkçesi: Beyaz At Hanı) tiyatro oyunu birçok ülkede farklı yapımlarla sahne almış. Metnin hikayesini tiyatro yönetmeni Oscar Blumenthal bir seyahati sırasında kaldığı bir konuk evinde şahit olduğu komik ve ilginç bir aşk hikayesinden etkilenerek Gustav Kadelburg ile beraber yazmış. Bu eğlenceli hikaye oynandığı dönemlerde izleyicileri tarafından çok sevilmiş, ve tiyatro metni zamanla operet veya müzikal komedi olarak sahne almaya başlamış. Im weißen Rößl’in hikayesini konu alan ilk operet (Benatzky ve Stolz’un düzenlemesi ile) 1930’da Berlin’de gösterildikten sonra Viyana, Paris, Londra ve New York gibi birçok şehirde de sergilenmiş. 

 

Komik hikayesi ve müzikleriyle büyük bir başarı yakalayan yapım, çeşitli ülkelerde sinema filmi olarak da gösterilmiş. Bunlardan bazıları, 1948’de Benito Perojo tarafından yönetilen Arjantin filmi, La Hostería del caballito blanco ve 1964’deki Erik Balling’in yönetmenliğini yaptığı Sommer i Tyrol isimli Danimarka filmi. Filme uyarlanan son hali ise 2013 yılında Christian Theede’a ait Alman filmi “Im weißen Rößl - Wehe Du singst!”. 

 

Im weißen Rößl’in Münih'teki son iki gösterimi 11 Mayıs Cumartesi saat 19.30 ve 12 Mayıs Pazar saat 18.00’de olacak. Bilet fiyatlari 8 - 65 Euro arasında değişiyor. Öğrenciler için ise seçilen her koltuk 8 Euro değerinde. Operet Almanca ve bu etkinlikte İngilizce altyazı/ üstyazı seçeneği bulunmuyor. Bilet almak için, 

https://www.gaertnerplatztheater.de/de/produktionen/roessl.html?m=363 

 

Kaynakça: 

[1] https://www.gaertnerplatztheater.de/de/produktionen/roessl.html?ID_Vorstellung=1841&m=363[[2] https://viennaoperatickets.com/operetta-all-performances/im-weissen-roessl-operetta/?p=43&l=2&id=1424 

[3] 

https://en.wikipedia.org/wiki/The_White_Horse_Inn

Hazırlayan: Cemre Baykan

Münihin Sesi - özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Im, weißen, Rößl’, OPERETİ,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı