301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 04:07 Bu haber 1088 kez okundu
 
AZİZ NESİN MÜNİH’TE UNUTULMADI
Türk edebiyat tarihinin en büyük isimlerinden olan yazar, şair Aziz Nesin ölümünün 23. yılında Yunan, Alman ve Türk sevenleri tarafından Münih’te anıldı.
Etkinlik Haberi


Münih’in Westend semti kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Yunan Kültür Evi’nde düzenlenen Nesin’i anma etkinliğinde Aziz Nesin’in dünyaya mal olmuş bir Türk yazar olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

 

Etkinlikte Aziz Nesin hakkında Türkçe ve Almanca olarak bilgiler verilirken, Nesin Vakfı’nın konu alındığı yirmi dakikalık bir belgesel izlettirildi.

 

Programın ikinci bölümünde Türk – Alman ve Yunan dostları Aziz Nesin’in üç farklı kitabından bölümler ve şiirler okudu. 

Organizasyonu düzenleyen isimlerden olan İsmail Şahin yaptığı açıklamada; “Münih’in Westend semtinde Temmuz ve Ağustos aylarında kültür – sanat festivalleri örgütlüyoruz. Festival kapsamının bugün “Nesin Akşamı” düzenledik. Bu akşamki etkinlikte Türk, Yunan ve Alman olmak üzere çeşitli kültürlerden, uluslardan insanlar vardı. Bu da bizi çok sevindirdi. Katılım hoşuma gitti. Aziz Nesin Almanların Heinrich Böll’ü gibi  çok onurlu, çok başarılı bir yazarımızdı. O nedenle ölüm yıldönümünde Almanya’da tanıtıcı bir şey yapmak istedik. Arkadaşlar da bu fikri kabul edince çok güzel, çok keyifli bir akşam oldu” dedi.

 

Aziz Nesin gibi dünya çapında bir değerimize, sanatçımıza, şairimize, romancımıza, eğitimcimize ne kadar değer verdiklerini görmenin gururunu yaşadığını belirten etkinliğe katılan Münih’in önde gelen isimlerinden Ahmet Özyurt; “Değerli sanatçı Aziz Nesin’i ölümünün 23. yılında Münih’te andık. Bu etkinliğin büyük kısmı Yunanlı dostlarımız tarafından organize edildi. Aziz Nesin’in birbirinden güzel şiirleri seçilmiş. Bu şiirler hem Almanca hem Türkçe olarak arkadaşlarımız tarafından okundu. Oldukça iyi bir atmosferi olan bir anmaydı. Etkinliğin sonuna doğru herkes çok büyük bir mutluluk içerisindeydi ben bunu gözlerimle gördüm. Bu da beni çok mutlu etti” dedi.

 

Munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AZİZ, NESİN, MÜNİH’TE, UNUTULMADI,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı