301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Nisan 2016 - Pazar 02:24 Bu haber 579 kez okundu
 
BİNLERCE KİŞİ PROTESTO ETTİ
Kiralık ve taşeron işçiliğe son verilmesini isteyen binlerce kişi DGB’nin düzenlediği protesto gösterisi ile Odeonsplatz da bir araya geldi.
Yaşam Haberi


Protesto gösterilerine Alman – Türk olmak üzere bir çok ülke vatandaşlarından işçiler, emekçiler ı ve sivil toplum örgütleri katıldı. Gösteri açılış konuşması ile başladı ve gelen herkese teşekkür edildi.

“Bizi bölmelerine izin vermeyelim” sloganı ile gerçekleştirilen protesto gösterisinde “Eşit işe eşit ücret, her yerde ve herkese” vurgusu yapıldı.

Protesto gösterisinde açılan bayraklarla hükümetin tutumu eleştirildi.  Protestocular müzik eşliğinde eğlenirken bir yandan da isteklerini haykırdı.

DIDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu) tarafından yapılan açıklamada; “Almanya’da milyonlarca emekçi çalıştıkları işten aldıkları ücretle geçinemez durumda. Bunun nedeni ise milyonlarca emekçinin düşük ücretli ve güvensiz işlerde çalışıyor olması. Güvencesiz işlerin başında da kiralık işçilik geliyor”  denildi.

“Almanya genelinde 50 bin 300 işçi kiralayan firmanın bulunduğu belirtilirken “Bu firmalar aracılığı ile her gün 1 milyona yakın işçi başka firmalara kiralanıyor. Kiralık işçi olarak çalışan bu arkadaşlarımız en ağır ve en pis işleri yapmalarına karşın, aynı işi yapan kadrolu işçilerden ortalama %43 daha az ücret alıyorlar. Bu fark bazı iş kollarında %60’a varabiliyor. Fakat aradaki fark bununla sınırlı değil, kiralık içişiler büyür  bir fabrikanın sunduğu bütün sosyal haklardan mahrum bırakılıyor. Bütün bunlar yetmeşmiş gibi kiralık işçi olarak çalışan arkadaşlarımız bugünden yarına işsiz kalabiliyorlar. Patronun ihtiyacı bittiği an işten çıkartıyorlar. Bütün bu sayılan nedenlerden dolayı kiralık işçilik modern kölelik anlamına geliyor” vurgusu yapıldı.

Ayrıca yapılan açıklamada Taşeron firmalarda da durumun farklı olmadığı belirtilirken, bu firmaların çalıştırdıkları işçilere normalin çok altında ücret ödendiği vurgulandı. Kiralık ve taşeron işçiler konusunda sorunun sadece ücret olmadığı, oluşan statü farkı nedeni ile işçilerin bölündüğü belirtilirken; “DİDF olarak bir çok sendikanın savunduğu gibi kiralık ve taşeron işçilik uygulamalarının yasaklanmasını ve bugün kiralık ve taşeron işçi olarak çalışanların, çalıştıkları fabrikalarda, işyerlerinde kadroya alınmalarını talep ediyoruz” denildi.

Gösterinin ardından göstericiler olaysız bir şekilde dağıldı. 

Deniz GEZGİNCİ / MÜNİH

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı