Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 07:47 Bu haber 570 kez okundu
 
ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI
Landshut DİTİB Camiinde Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü kutlandı.
Yaşam Haberi


Landshut DİTİB Camiinde kutlanan Çanakkale Zaferi programı İstiklal Marşı ile başladı.

Ardından Mehmet Hırka, Kur’anı Kerim okudu.Türkçe öğretmeni Murat Kayhan  Çanakkale komutanlarından bahsetti.

 Landshut ve çevresi Türkçe Öğretmeni Murat Kayhan,''Bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümünü kutlayacağız. Peki Çanakkale savaşları’nda ne olmuştu ve Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihi açısından önemi nedir? Sizlere bundan bahsedeceğim. Tarihte unutulmaz bir iz bırakan Çanakkale Savaşları Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı savaşları olarak bilinir. 250 bini aşkın şehidimizin ve yüz binlerce gazimizin bir destan yazdığı Çanakkale Savaşları, Türk tarihinde de unutulmaz bir iz bırakmıştır.  Çanakkale Savaşı, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu aynı safta yer almaktaydı. İtilaf Devletleri ise İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletlerden oluşmaktaydı. İtilaf devletleri Rusya'ya yardım götürmek, İstanbul'u ele geçirip Osmanlı'yı savaş dışı bırakmak için Çanakkale Boğazı'na saldırdı. Düşman askerlerinin boğazı geçme girişimleri Türklerin direnişiyle karşılaştı. Denizden ve karadan yapılan savaşlar 18 Mart 1915'te başladı. Düşman donanması bütün gücüyle yüklenmesine rağmen deniz savaşlarında başarısız oldular. Denizden geçemeyen düşman kuvvetleri karadan geçme yolunu denediler. 25 Nisan 1915'te kara savaşları başladı. Türk askeri, 19. Tümen komutanı Mustafa Kemal’in "Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir" emriyle saldırıya geçti. Türk ordusu büyük bir zafer kazandı. Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Arıburnu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'da savaşlar Türk ordusunun başarısıyla sona erdi.

Çanakkale'yi geçemeyeceklerini anlayan düşman ordusu, 1916 kışında geri çekilmek zorunda kaldı. Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde Türk askeri şehit düştü. Düşman ordusunun kayıpları ise bu sayıdan daha fazlaydı. Çanakkale zaferi ile birlikte Tüm dünyada Türklerin saygınlığı artmış, haklı mücadelemiz kabul görmüştür. Türk milletinin bu başarısı Kurtuluş Mücadelesinde de etkili olmuş, Türkleri tarih sahnesinden silme peşinde koşan ülkelerin bu emellerini hiçbir zaman yerine getiremeyecekleri kanaati milletçe kabul görmüştür. Ayrıca şunu hiç unutmamak gerekir ki eğer bugün kendimize ait bir vatanımız varsa, özgürce ben Türküm benim vatanım Türkiye diyebiliyorsak bilelim ki Çanakkale savaşında görev alan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Ali Fuad CEBESOY, Cevat Paşa, Enver Paşa, Cemal Paşa, Kazım KARABEKİR, Fevzi ÇAKMAK gibi değerli komutanlarımız ve onların komutasında bizler için şehit ve gazi olan askerlerimiz sayesindedir. Hepsini rahmetle anıyoruz.  Ruhları şad olsun''diye bilgilendirdi.

 Öğrenciler şiirler okudular. Landshut DiTiB Camii din görevlisi Ahmet Vural, Çanakkale’deki manevi ruh, bazı şehit ve gazilerin hayatlarından bahsetti.

 Programda ilerleyen dakikalarda Din görevlisi ve çocuklar Çanakkale türküsünü okudular. Mehmet Doğan’ın okuduğu duanın ardından DİTİB Camiinin verdiği Çanakkale’de askerlerin yemeği Tahıl çorbası ve üzüm hoşafı ikram edildikten sonra Çanakkale Zaferinin 101. Yılı kutlama programı son buldu.

Tevfik Şendöl / Landshut

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı