301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Haziran 2016 - Pazartesi 16:04 Bu haber 4174 kez okundu
 
CHP MÜNİH’TE YENİDEN KONGREYE GİDİYOR
CHP Münih Uzlaşma Komisyonu Başkanı Hüseyin Ayık Münihin Sesi’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirdiğimiz röportajda mevcut Başkan Sevgi Fırat için “eski başkanımız” ifadesini kullanan Hüseyin Ayık kendisi ile CHP olarak bir bağlarının kalmadığını açıkladı.
Röportajlar Haberi


CHP Münih Birliği geçtiğimiz haftalarda Münih’te olaylı bir kongre gerçekleştirmişti. Üyelerin iddiasına göre Başkan Sevgi Fırat kendisine oy vermesi muhtemel üyeleri kongreye almış, oy vermesi muhtemel olmayan üyeleri ise “pasif üyeler” gerekçesi ile kongre salonuna dahi almamıştı. CHP Münih Uzlaşma Komisyonu Başkanı Hüseyin Ayık bu kongrenin geçersiz olduğunu, 17 Temmuz’da Münih’te yeniden kongreye gideceklerini açıkladı.

Hüseyin Ayık; “Sevgi Fırat bundan sonra isterse derneğini gönüllü olarak devam ettirebilecek ama bu derneğin CHP ile bir bağlantısı kalmayacak. Ayrıca Fırat CHP ismini dahi kullanamayacak” dedi.

Hüseyin Ayık, Gazeteci Deniz Gezginci’ye CHP Münih Birliği’nde yaşanan gelişmeler ve bundan sonraki yol haritası ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Deniz GEZGİNCİ: CHP Münih Komisyonu çalışmaları hakkında bilgilendirebilir misiniz ?

Hüseyin AYIK: 01-02 Nisan tarihinde Dortmund’ta yaptığımız çalıştay da iki konuda komisyon oluşturduk. Fizik - Yapılandarma komisyonu ve Uzlaştırma komisyonu. CHP’nin Avrupa’da ki bazı birliklerimizde bir takım yanlış gelişmeler mevcuttu. Bu nedenle uzlaştırma komisyonunda bende görev aldım. Münih Birliği olarak da komisyon başkanı olarak beni tayin ettiler. Burada oluşturduğumuz üç kişilik komisyona eski birlik başkanımız Sevgi Fırat’tan da ortak bir çalışma yürütelim diye üç kişi istedik. Kendisiyle defalarca görüşmemize rağmen hiçbir şekilde bizim taleplerimize yanıt vermedi. Her defasında ertelemeye, zaman kazanmaya çalıştı. Kendisine genel merkez tarafından defalarca yazılar gönderilmesine, en son geçen gün kendisiyle telefonda görüşmeme rağmen ne toplantıya katılacağını ne de komisyonu tanıdığını söyledi. Bizi resmen ret etti. Artık bu aşamadan sonra Sevgi Fırat ile bizim bu anlamda bir bağımız yoktur. İsim hakkıyla ilgili mahkeme kararı çıktıktan sonra da kendisine bu konu genel merkez tarafından iletilecek. O zaman da CHP ismini kullanamayacak, isterse kendi derneğini devam ettirir isterse de kapatır. Biz böyle bir olumsuzluğun olmasını istemiyorduk. Bugünkü toplantımıza da 101 arkadaşımız katıldı. Bunların tamamının isteği genel kurulun biran evvel yapılması ve CHP’yi iktidara taşıyacak yeni kadroların oluşması noktasında talepleri oldu. Bu oylamada 17 Temmuz’da genel kurul yapılması konusunda talebimiz oldu. Bunu genel merkeze ileteceğiz umuyorum ki genel merkez de bu tarihi onaylar ve 17 Temmuz’da Münih’te şölen havasında bir genel kurul yaparız. CHP’nin Münih’te ki yapılanmasını layık olduğu yere taşırız.

Deniz GEZGİNCİ: Sizce Sevgi Fırat’ın bugüne kadar Genel Merkez tarafından atanan komisyonu tanımamasının nedeni ne olabilir ?

Hüseyin AYIK: Onun adına konuşmam mümkün değil ama anladığım kadarıyla bir iki sene hizmet veren herkes CHP’de bir mevkii sahibi olmak istiyor. Kendisinin bütün birliklerin muhalefetine rağmen Parti Meclisi’ne aday olması bunun bir göstergesiydi. Bu nedenle kendine göre de birebir bir takım görüşmeler yaptı. Asıl yetkili olanlarla değil de CHP’den bir milletvekili ile ya da bir başkasıyla görüşüp kendisine destek aradı. Bunun sonuç vereceğine inanmıyorum. O koltuk kimsenin malı değil. CHP’nin adını kullanarak orada kalmasına izin vermeyeceğiz. Sevgi hanım ile bağımızı kesinlikle koparacağız diye düşünüyorum.

Deniz GEZGİNCİ: Bundan sonraki süreçte Münih’te nasıl bir CHP göreceğiz?

Hüseyin AYIK: Burada gördüğüm CHP’li olan arkadaşlarımızın potansiyeli çok yüksek. Çok deneyimli, çok becerikli arkadaşlarımız var. Burada iyi bir yapılanmaya gidilirse bu arkadaşlarımızın başarılı olacağını düşünüyorum. Bugün yapılan toplantıdan çıkardığım sonuç şudur CHP’ye buradaki insanlar sahip çıkmak istiyor ancak bunun yolunun açılmasını bekliyorlar. Bunun yolu da demokratik bir genel kurul yapılmasından geçiyor. Bu noktada da genel merkezimiz gerekeni yapacaktır.

Deniz GEZGİNCİ: Sizce Genel Merkez bu zamana kadar harekete geçmek için neyi bekledi ?

Hüseyin AYIK: Genel Merkez bu zamana kadar harekete geçmek için beklemedi, uyarılarda bulundu ancak buradaki dernek Alman Dernekler Yasası’na bağlı kurulduğu için ve Genel Merkez’in görevden alma yetkisi olmadığı için bu bekleme süresi oldu. İsim hakkı çıktıktan sonra bu konuda da emin adımlar atılacaktır bundan hiç şüphem yok.

Deniz GEZGİNCİ: Sizce bu süreç ne kadar zaman alacak ?

Hüseyin AYIK: Avukatımız bu haftanın başında müracaat etti ve sonucun bir haftada çıkabileceğini söyledi. 10 gün içerisinde bu konuyu çözümleriz diye düşünüyorum.

 

Deniz GEZGİNCİ
munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı