301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ekim 2016 - Pazar 13:58 Bu haber 1546 kez okundu
 
DİTİB’TEN BAKIM SİGORTASI KONFERANSI
Münih’te Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’in Mehmet Akif Camisi’nde düzenlediği etkinlikte, Cuma namazından çıkan cemaate “Bakım sigortası” anlatıldı.
Yaşam Haberi


Münih’te Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’in Mehmet Akif Camisi’nde düzenlediği etkinlikte, Cuma namazından çıkan cemaate  “Bakım sigortası” anlatıldı. DİTİB’in Münih Belediyesi Sosyal İşler Dairesi İşbirliği ile düzenlenen konferansa “Der Paritaetischer Wohlstandverband” proje müdürü Xaver Bauer konuşmacı olarak katıldı. Bauer’in konuşması KOMM-PAS Derneği’nden Gönül Kurt ve Ender Beyhan tarafından simültane tercüme edildi.

YAŞLILARA BAKIM OLANAKLARI

Kentte yaşayan yaşlı göçmen sayısının günden güne arttığını dikkati çeken Bauer, fiziksel, zihinsel veya ruhsal olarak bir hastalık veya engeli olan herkesin bu haktan yararlanabileceğini söyledi. Bunun için de hastanın veya yakınlarının hastalık sigortalarına, semlerindeki sosyal bürolara ve bu konuda çalışan gönüllü kuruluşlara başvurmaları gerektiği vurgulandı. Bauer “Başvuru sonrası eve gönderilen bir uzman hastanın bakım basamağını saptayıp, bakım ödemesi miktarını belirlenmesine yardımcı olur. Bu miktar hastanın durumuna göre aylık 2000 Euro’ya kadar olur. Tabii hastanın bakımı için gerekli alet edevatın temini için de gerekli maddi yardım yapılır” dedi.

BAKIM YARDIMI SADECE ALMANYA’DA YAPILIYOR

Xaver Bauer, konferansın soru-yanıt bölümünde katılımcıların özellikle Türkiye ile bağlantılı sorularını yanıtladı. Yılın yarısını Türkiye’de yarısını Almanya’da geçiren emekliler için bakım parasının sadece Almanya’daki geçen sürede ödendiğini dikkati çeken Bauer “Türkiye’den emekli olanların orada bu tür yardım için Türk hastalık sigortasına başvurmaları gerekmektedir, Almanya’dan emekli olmuş Türk emeklikler, ancak Almanya’da yaşarlarsa bu yardım burada yapılır” dedi.   

DİTİB CAMİLERİNDE KONFERANSLARA DEVAM EDİLECEK

Bilgilendirme projesi kapsamında aynı konulu konferansın Münih’te DİTİB’e bağlı diğer camilerde de düzenleneceği bildirildi.

Konferans yerleri ve tarihler:

4 Kasım Cuma günü DİTİB Pasing Camisi
18 Kasım Cuma günü  DİTİB Neuperlach Şanlı Cami
9 Aralık Cuma günü DİTİB Merkez Camisi

Ahmet İNCEL / MÜNİH


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı