301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Temmuz 2018 - Cuma 06:27 Bu haber 1024 kez okundu
 
DÖVİZLİ ASKERLİK 2000 EURO OLUYOR
Dövizli askerlikle ilgili yeni bir düzenleme meclise sunuldu. Buna göre daha önce 1000 euro olan dövizli askerlik ücreti 2000 euroya çıkartılıyor. Askerlik ödemeleri Münih'te ki Türk bankaları Denizbank, Ziraat Bankası ve İş Bankası aracılığı ile yapılabiliyor.
Yaşam Haberi


Askerlik sistemine ilk kez “Uzaktan eğitim” düzenlemesi giriyor. Yeni dövizli askerlik düzenlemesine göre; yurtdışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak en az 3 yıl işçi, işveren veya serbest meslek sahibi olarak çalışanlar, 2000 euro ödeyip hiç silah altına alınmadan askerlikleri yapmış sayılacak.

 

Bu yükümlülere “Açık öğretim” gibi askerlikle ilgili uzaktan temel eğitim verilecek. Gurbetçiler, gönderilecek dokümanlardaki bilgiler ile temel askerlik eğitimi alacaklar. Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; bu eğitimin usul ve şartları Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkarılacak bir yönetmelik ile belirlenecek. Daha önceki dövizli askerlikuygulamalarında bu hüküm bulunmuyordu.

 

Dövizli askerlik: En az 3 yıl çalışanlar 2000 euro ödeyerek…

 

AK Parti’li Osman Aşkın Bak ve Mehmet Muş tarafından hazırlanan kanun teklifi uyarınca, yurt dışındakiler için uygulanan dövizli askerlik ile ilgili yeni düzenleme şöyle olacak:

 

Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek; yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan; bu kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tabi yükümlüler, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte, bağlı bulundukları Türk Konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvurmaları; 2000 Euro (avro) veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek yabancı ülke parasını başvuru tarihinde defaten ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde, muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan eğitime ilişkin usul ve esaslar Milli Savunma Bakanlığınca belirlenir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DÖVİZLİ, ASKERLİK, 2000, EURO, OLUYOR,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı