301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 20:13 Bu haber 3111 kez okundu
 
DR. ELİF CINDIK’TAN TÜRK MESLEKTAŞLARINA “ŞİZOFRENİ” KONFERANSI
Almanya’da yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Türk Psikiyatrist, Psikoterapist ve Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Elif Duygu Cındık, geçtiğimiz günlerde web üzerinden düzenlediği görüntülü konferans ile şizofreni hastalığı hakkında Türk meslektaşlarını bilgilendirdi.
Sağlık Haberi


Türkiye’de bir ilaç firması tarafından düzenlenen “Şizofreni hastalarının tedavi yöntemleri” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Elif Cındık, konferansa İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin gibi on farklı büyük şehirden katılan iki yüzden fazla Türk psikiyatriste şizofreni hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.  Bugüne kadar Almanca, İngilizce ve Fransızca olarak dünyanın dört bir yanında yüzlerce sunum yapan Dr. Elif Cındık, ilk Türkçe sunumunu gerçekleştirmenin de sevincini yaşadı.

 

Konferansa Münih’te sahip olduğu yaklaşık 500 metrekarelik bir muayenehane olan Nöro-Psikiyatri Sağlık Merkezi Riem’in çalışmaları ve ekibi hakkında bilgi vererek başlayan Dr. Cındık; “Ekibimizde Psikiyatri, Psikoterapi, Nöroloji konularında uzman dört doktorumuz, asistan doktorlarımız, psikologlar ve beş hemşiremiz bulunuyor. Üç ay içinde binlerce vaka görüyoruz.  Göçmenlere yönelik yoğunluk yaşadığımız için kliniğimizde sekiz dil konuşuyoruz. Ayrıca Münih’in tek Türkçe konuşan Psikiyatristi olma özelliğini taşıdığım için 200 km uzaktaki hastalar bile tedavi için bize geliyorlar” dedi.

 

En modern araç ve gereçlerle donattığı muayenehanesinde hastalarına çok farklı tedavi yöntemleri sunduklarını da belirten Cındık; “ Örneğin fobisi olan hastalara terapi kedimiz ve köpeğimiz ile yardımcı oluyoruz. Yine depresif ve korku hastalarına rTMS  aleti ile tedaviler uyguluyoruz. Bu yöntemi önümüzdeki günlerde şizofreni hastaları için de uygulamaya başlamayı düşünüyoruz. Ayrıca müzik terapi,  resim terapi gibi çoklu grup tedavileri ve teke tek psikoterapi yöntemleri uyguluyoruz. Davranış tedavisinden tutun analize kadar değişik eğitimler veriyoruz” dedi.

 

Konferansta şizofreni hastalığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler veren Dr. Elif Duygu Cındık, psikiyatristler ve hastaların düşüncelerini paylaşırken, yaşanmış vakalardan örnekler vererek, bu konu hakkında gerçekleştirilen anketlerden ilginç tespitleri Türk meslektaşları ile paylaştı. Dr. Elif Duygu Cındık, şizofreni tedavisinde uzun etkili tedavilerin sağladığı faydaları güncel araştırma sonucu ile anlattı. Almanya’da yaklaşık 2 yıldır tedavi protokollerinde yer alan Trevicta hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Trevicta'dan en iyi yararı sağlayan hasta profillerine değinirken, kendi klinik pratiğine dayanarak, şizofreninin farklı evrelerinde olan ve Trevicta ile tedavi gören vaka örnekleri sundu.

 

 

Şizofreni hastalığının dünya çapında yüzde bir oranında olduğunu ve sadece  Almanya’da 800 bine yakın şizofreni hastası bulunduğunu belirten Dr. Cındık, yaptıkları çalışmalarda tedavi yöntemleri hakkında hastaların nasıl bilgilendirmesi gerektiğini,  onlara ne hakları olduğunu anlattıklarını, bu hastalıkta en önemli hususun da doktor ile hasta arasında kurulacak olan güven ilişkisi olduğunu, iyi bir tedavi ile hastaların normal hayatlarına geri dönmesinin kısa zamanda mümkün olduğunu belirtti.

 

En önemli bulgulardan biri de Almanya’daki göçmenlerin şizofreni hastalığına yakalanma riski bil hassa ikinci kuşakta 4 kat artıyor. Bunun nedenleri olarak buradaki yaşanan ırkçılık, ayrımcılık vb. büyük önem taşıyan psikososyal faktörler keşfedildi. 

 

Yaklaşık bir saat süren konferansta Dr. Elif Cındık’ın anlattıkları ilgi ile dinlenirken, konferansın sonunda soru-cevap bölümüne geçildi. Dr. Cındık, Türk meslektaşlarının sorularını yanıtladı.

 

Konferansın ardından Münih’in Sesi’ne bir açıklama yapan Cındık; “Çok verimli bir konferans olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de ki meslektaşlarımın tecrübeme ilgi göstermeleri benim adıma sevindiriciydi. Gerçekleştirdiğim ilk Türkçe sunum olmasından dolayı da benim için bu konferansın ayrı bir önemi vardı. Bizim Avrupa’da ki imkânlarımız Türkiye’den daha fazla. O nedenle kendi ülkemize buradan daha çok destek olmak istiyoruz. Tecrübelerimizi onlarla paylaşmak istiyoruz. Türkiye ile devamlı dirsek teması halindeyiz. Oradan buraya işçi getiriyoruz, onları burada eğitiyoruz. Türkiye’ye yönelik bu yöndeki çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek” dedi.

 

Dr. Elif Duygu Cındık-Herbrüggen kimdir ?

 

Halen yaşamını Münih’te sürdürmekte olan Elif Cındık 1970 yılında İstanbul'da doğdu. Frankfurt ve New York'ta aldığı tıp eğitiminin ardından, doktora tezini ve halk sağlığı uzmanlığını Boston'daki Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. Cındık, psikiyatri, psikoterapi ve halk sağlığı uzmanıdır. Bir süre hastanede kültürler arası tedavi uygulayan bir ekibin baş hekimi olarak görev yapan Cındık, günümüzde Almanya’nın Münih kentinde kendi sağlık merkezi ve psikiyatri muayenehanesinde çalışmaktadır. Ayrıca Bavyera Entegrasyon Konseyi’nin üyesidir. Alman hükümetinin ulusal entegrasyon planına katkıda bulunarak göçmenlerin sağlığının gelişmesi için önerilerde bulunmuş ve projeler geliştirmiştir. Cındık, Bavyera Tabibler Odası’nda kültürler arası tedavi yöntemleri, göç ve sağlık üzerine meslektaşlarına eğitim başlatmış ve halen bu konuda ve koç olarak danışmanlık vermektedir.

 

 

Munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DR., ELİF, CINDIK’TAN, TÜRK, MESLEKTAŞLARINA, “ŞİZOFRENİ”, KONFERANSI, , ,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı