Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 07:00 Bu haber 1179 kez okundu
 
GÖÇMEN KADINLAR SMA HASTASI ÇOCUKLAR İÇİN BİT PAZARINA ÇIKTI
Almanya’nın Münih şehrinde yaşayan göçmen kadınlar, SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığı ile mücadele eden on iki aylık minik Ada için bit pazarına çıktı. İstanbul'da yaşayan Esra ve Kemal Çelik çiftinin SMA hastalığına yakalanan 12 aylık çocukları Ada için başlatılan destek kampanyasına Münih’te yaşayan göçmen kadınlar da sessiz kalmadı. “ADA’NIN UMUT ELÇİLERİ” adı altında bir araya gelen göçmen kadınlar, Münih’te düzenlenen geniş çaplı bit pazarında (Flohmarkt) kurdukları stant ile minik Ada için yardım topladı.
Yaşam Haberi


Almanya’nın Münih şehrinde yaşayan göçmen kadınlar,  SMA (Spinal Müsküler Atrofi)  hastalığı ile mücadele eden on iki aylık minik Ada için bit pazarına çıktı.

 

İstanbul'da yaşayan Esra ve Kemal Çelik çiftinin SMA hastalığına yakalanan 12 aylık çocukları Ada için başlatılan destek kampanyasına Münih’te yaşayan göçmen kadınlar da sessiz kalmadı. “ADA’NIN UMUT ELÇİLERİ” adı altında bir araya gelen göçmen kadınlar, Münih’te düzenlenen geniş çaplı bit pazarında (Flohmarkt) kurdukları stant ile minik Ada için yardım topladı.

 

Münih burada mısın?

Münih’e yaklaşık bir yıl önce gelen göçmen kadınlardan Burcu Türkkol, Türkiye’de tedavisi çok zor ve pahalı olan SMA hastası çocuklara destek olmak için bireysel olarak ne yapabilirim diye düşünürken sosyal medyadan “Ada’nın Umut Elçileri” grubu ile temasa geçti. Ada’nın tedavisi için her şehirde organize olarak kampanyalar düzenleyen grup “Münih burada mısınız?” diye çağrı yapınca bu çağrıya sessiz kalmayan göçmen kadınlar WhatsApp grubunda bir araya geldi.

 

Ada için sabah altıda stant açtılar…

Yaklaşık on gün gibi kısa sürede organize olarak Münih’in Riem semtinde kurulan bit pazarına katılmaya karar veren göçmen kadınlar, kendilerinden ve yakın çevrelerinden topladıkları eşyalarla bit pazarında minik Ada için stant açtı. Türkçe ve Almanca olarak hazırladıkları pankartlarla sabahın altısında Ada için kurulan stantta yerlerini alan göçmen kadınlar,  sattıkları ikinci el eşyalarla kampanyaya destek olmaya çalıştı.

 

Ellerinde kumbara ile pazarda kurulan diğer stantları da dolaşan göçmen kadınlara özellikle Almanların ilgisi fazla oldu. Bit pazarında toplanan para Türkiye’ye gönderildi. Ada’nın annesi Esra Çelik, kendilerine binlerce kilometre öteden yardım eli uzatan göçmen kadınlara teşekkür etti.  

 

Türkiye’de tedavisi çok zor olan ve devlet tarafından karşılanmayan SMA hastalığına dikkat çekmek, çorbada bizim de tuzumuz olsun demek için ellerini taşın altına koymak istediklerini belirten göçmen kadınlardan Burcu Türkkol; “ Maalesef SMA herkesin çocuğunun başına gelebilecek bir hastalık. Özellikle Türkiye’de tedavisi çok zor olan bu hastalık ilk olarak yakın arkadaşımın kızı Nil’de ortaya çıktı ve bu hastalığa karşı farkındalığımı arttırdı.  Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen bağış kampanyaları ile dört çocuğumuz bu tedaviyi aldı. Bizler de minik Ada’nın tedavisi için Münih’te yaşayan göçmen kadınlar olarak bir araya geldik ve elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Türkiye’de bu hastalıkla mücadele eden bir çok çocuk var ve bu konuyla ilgili farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Bizler de bundan sonra bu tür kampanyaları Münihli Göçmen Anneler olarak düzenlemeye ve oluşturulan farkındalığa katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Ada’nın hastalığı neydi?

Çelik çiftinin tek çocukları Ada'nın, doğumundan bir ay sonra yapılan tetkiklerinde Tip-1 SMA hastası olduğu ortaya çıktı. Hastalık zamanla, kaslarda güçsüzlüğe, yutma ve solunum problemlerine yol açmaya başladı. Maalesef Ada’nın şu anda baş kontrolü, kol ve bacak hareketleri yok ve desteksiz oturamıyor. Ada’nın Amerika’da uygulanan ve maliyeti 2.4 Milyon USD olan Zolgensma ilacını alması gerekiyor.

 

Deniz Gezginci / Münih

 

Münihin Sesi'ni sosyal medyadan takip ediyor musunuz ? Linklerin üzerine tıklayarak bizi sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. 

 

  Instagram: www.instagram.com/munihinsesi 

  Facebook: www.facebook.com/munihinsesi 

  Facebook Grup: www.facebook.com/groups/munihinsesi

  WhatsApp Grup: +90 5368638699 

  Youtube Kanalı: www.youtube.com/c/munihinsesi 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: GÖÇMEN, KADINLAR, SMA, HASTASI, ÇOCUKLAR, İÇİN, BİT, PAZARINA, ÇIKTI,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı