Haber Detayı
03 Ağustos 2020 - Pazartesi 07:20 Bu haber 313 kez okundu
 
KADINA ŞİDDETE GÖÇMEN KADINLAR DA SESSİZ KALMADI
Almanya Göçmen Kadınlar Birliği, Türkiye’de son yıllarda artan kadına yönelik şiddeti ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma çabalarını protesto etmek için önceki gün Almanya’nın Münih şehrinde gösteri düzenledi.
Yaşam Haberi


Münih’in meşhur meydanlarından Karlsplatz Stachus’ta gerçekleştirilen gösteriye kadınlar ellerinde “İstanbul sözleşmesi hayat kurtarır” (Die İstanbulkonvetion schütz leben),  “Türkiye İstanbul Sözleşmesini Kaldırmamalıdır” (Türkei darf die İstanbul Konvetion nich aufheben), Kadına yönelik şiddet durmuyor (Nicht noch eine weniger stoppt die gewalt gegen Frauen) pankartları taşıdılar.

 

Münih Göçmen Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tülin Çokdeğerli Almanca ve Türkçe olarak konuşma yaptı. Son dönemlerde çok sık yaşanan kadın ölümleri, kadına yönelik şiddet, çirkince söylemler, kadının aşağılanması İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çıkma çabaları için meydana çıktıklarını belirten Çokdeğerli; “Eski eşimiz, sevgilimiz, evladımız ya da kardeşimiz tarafından öldürülüyoruz. Yetmiyor yine biz suçlanıyoruz.  Kısa etek giymişiz, internete girmişiz, dışarı çıkmışız, yemeğin tuzunu kaçırmışız, hele hele olmadı bir erkeğe gönül vermişiz. Bizler yaşama hakkını savunacağız. Hayatlarımızdan da hakkımızdan da vazgeçmeyeceğiz. Gücümüz birlikteliğimizdir. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz ve asla yalnız yürümeyeceğiz.  İstanbul sözleşmesi uzun bir süredir saldırı altında. Aralarında dini dernekler, vakıflar, nafakanın kaldırılmasını isteyen yapılar, çocuk yaşta evliliği bilgi birikim olarak gören cemaatlerin olduğu bir kesim sözleşmeyi,  ailenin dağılması ve boşanmalardan,  ahlak yoksunluğundan sorumlu tutmuş. Eş cinselliği teşvik ediyor diyerek sözleşmeyi hedef tahtasına koymuştur. Biz de bu gericiliğin önünde set olup bu sözleşmenin tüm dünyada uygulanması için mücadele edeceğiz. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok diyoruz. Tek bir kadının dahi öldürülmesine tahammülümüz yok. Birlikte güçlüyüz. İstanbul sözleşmesi hayat kurtarır. Hakkımıza da hayatlarımıza da sahip çıkacağız. Bu sözleşmenin uygulanması için elimizden ne geliyorsa yapmak için sokaklardayız. Türkiye’deki kadın arkadaşlarla da dünyanın her yerindekilerle de dayanışma içerisindeyiz” dedi.

 

Almanya genelinde 28 şehirde faaliyet gösteren, içlerinde Türk, Alman, Yugoslav ve her milletten kadının olduğu Almanya Göçmen Kadınlar Birliği üyeleri yapılan açıklamaların ardından sloganlar atarak dağıldı. 

 

Deniz Gezginci - Münih

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KADINA, ŞİDDETE, GÖÇMEN, KADINLAR, DA, SESSİZ, KALMADI,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı