Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Nisan 2016 - Perşembe 06:31 Bu haber 722 kez okundu
 
KAZANAN DOĞRULUK OLSUN
Münihin Sesi köşe yazarlarından Hüseyin Oluç'un KAZANAN DOĞRULUK OLSUN başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
Köşe Yazıları Haberi


Doğruluk, baskalarin maslahatini gözeterek , onlara doğru bilgi ulaştırmaktır. Doğru olmak, hem doğru söylemek hem doğru düşünmek hem de doğru davranış göstermektir. Insan her işte doğru olanı bildirmeli, kendi zararına veya yakınları aleyhine olsa bile doğru soyu söyleyebilmelidir. Doğru sözlü olmanın verdiği güven duygusu, toplum fertleri arasındaki bağların çözülmesini, aralarındaki dayanışmanın kaybolmasını önler.Ayrıca doğru insan kendi kendisiyle çelişkiye düşmez. Kısacası yalanciliktan doğabilecek bütün psiko-sosyal problemrin onu alınmış olur. Doğruluk, insanların iç dünyalarını huzura kavusturur.

Birilerini aldatırsak, esasen farkına varmadan dinimizin sinesinde bir yara açmış oluruz. Bir yerde yatırım yapıyoruz, iş adamıyız, birileriyle anlaşma yapıyoruz, birilerine hak ve hakikati anlatıyoruz; birileri bizi bir yere koymuş bir şey zannediyorlar.. biz şahsî hayatımız itibarıyla sadâkati/doğruluğu deldiğimiz takdirde hiç farkına varmadan karşı tarafın düşüncesinde, anlayışında, bakışında, dinde bir delik açmış oluruz; “Bu din de delik!.. Bunda da boşluklar var.” derler. Bu açıdan da bir hukuk-u âmme gibidir. 

Ziya Paşa şöyle der

“Insana sadakat yarışır görse de ikrah

Yardımcısıdır doğruların Hazreti Allah“

SABAHINDA SAHIBI VAR

Kral, demirciyi çağırtıp “Yarına kadar bin tane çivi yapmazsan şafakta asılacaksın” demiş. Bir günde bin çivinin yapılamayacağını bilen demirci hiçbir endişe duymadan çivi yapmaya başlamış. Yakınları ağlayıp sızlarken o çalışmaktan ağlamaya zaman bulamazmış. Kaygısızlığını hatırlatanlara da “Sabahın sahibi var” dermiş.

Şafak yaklaşırken saraydan bir adam koşarak gelir. Yakınları ağlamayı hızlandırır. Saraydan gelen adam “Ne kadar yaptınsa hemen ver. Kral öldü tabutuna çakacağız” der.

Dostlarım; en iyisimi sonucu ne olursa olsun doğruluktan ve centilmenlikten ayrılmayalım. İnsanın arkadaşı çok olabilir fakat özü ve sözü doğru dostu çok azdır.

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Hüseyin Oluc- Gazeteci-Ekonomist
gazeteciyim20@gmail.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı