301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 12:50 Bu haber 1204 kez okundu
 
KÖLN'DE BAŞLAYAN PROJE MÜNİH'TE UYGULANACAK MI?
Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın Köln şehrinde belediye tarafından 15 Ekim Cuma günü (bugün) itibari ile cuma günleri ezan okunabileceğinin açıklanmasının ardından gözler Bavyera Eyaleti’ne çevrildi. Köln’de başlatılan projenin Bavyera Eyalet Başkenti Münih’te de uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.
Yaşam Haberi


Müslümanlardan gelen yoğun istek üzerine Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker din özgürlüğünü öne sürerek Twitter hesabından yaptığı açıklamada bunun bir saygı göstergesi olduğunu ve Köln şehrinin dini özgürlükler ile çeşitliliği temsil ettiğini yazdı. Reker, Cuma günleri belirli kurallara uyularak iki yıllık pilot proje çerçevesinde Köln’de ezan okunabileceğini belirtti.

 

Köln'de başlayan proje, ezan okunmasının kentte bir arada yaşamayı ne ölçüde etkileyeceğini ve bundan ne gibi olumlu ya da olumsuz sonuçlar çıkarılabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

 

Uygulanacak pilot projede uyulması gereken kurallar ise ezan okuma süresi on dakikayı geçmeyecek, hoparlörlerin sesi çevreyi rahatsız etmeyecek seviyede açılacak ve olası çıkacak sorunlarla ilgili camii tarafından bir sorumlu belirlenecek.

 

Alınan bu kararın ardından gözler Almanya’nın diğer büyük şehirlerine çevrildi. Köln'de uygulanan bu proje Almanya’nın en büyük eyaleti olan Bavyera’nın başkenti Münih'te de uygulanabilir mi? Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter bu konuda TZ(Tages Zeitung) gazetesine bir açıklamada bulundu. Münih için böyle bir projeyi dışlamadıklarını belirten Reiter, Köln'deki pilot proje sona erdiğinde, böyle bir projenin belediye meclisinde bir öneri olarak tartışılıp tartışılmamasının düşünülebileceğini de açıkladı.

 

Deniz Gezginci - Münih

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KÖLN'DE, BAŞLAYAN, PROJE, MÜNİH'TE, UYGULANACAK, MI?,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı