Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Nisan 2016 - Cuma 18:03 Bu haber 1574 kez okundu
 
CİHAN SENDAN: MEDYA ÖZGÜR OLMALI
Türk-Alman Dostluk Federasyonu Başkanı Cihan Sendan gündeme iliskin önemli aciklamalarda bulundu. Iste sohbet tadinda Cihan Sendan´la yaptığımız röportaj.
Röportajlar Haberi


Hesabı verilebilir bir siyaset yapılması lazım

 Almanya´da olduğu gibi Türkiye´deki siyasetcilerinde hesap verebilir konuma gelmediği sürece onurlu siyaset yapılamayacağını ifade eden Türk-Alman Dostluk Federasyonu Başkanı Cihan Sendan, Chiristian Wullf (2012-2014) gibi 750 euroluk bir hediyenin hesabının kendisine sorulmasını onur meselesi yapıp “Aklanmam gerek“ demedikçe Türkiye´de siyasetin güven kazanamayacağını söyledi.

 Almanya´ya geri dönüşler başladı

 Almanya´dan Türkiye´ye son yıllarda geri dönen özellikle nitelikli Türk vatandaşların tekrar Almanya´ya geri dönmeye başladığını söyleyen Sendan, gerek son aylardaki terör olayları gerekesede hukuka güvenin olmaması geri dönüşü hızlandırdığını, ifade etti.

 Almanya güvenilir ülke

 Almanya´da genel anlamda ırkçılık faaliyeti görmüyoruz, maalesef istisnalar vardır ama genelleme yapılmamalıdır. Almanya´da herkes yasalar önünde eşittir. Dini, dili ve rengi yasalar önünde öncelik unsuru değildir,

 Merkel en doğru olanı yaptı

 Almanya Başbakanı Sayın Angele Merkel Hanımefendi kendisinin siyasi hayatının tehlikeye gireceğini bilmesine rağmen gelen tüm tepkilere rağmen 1.2 milyon göçmenlere kucak açması alkışlanacak bir politikadır. Almanya bugüne kadar 52 milyar euro kadar mültecilere yatırım yaptı. Mültecilerin ayaklarına çamur bulaşmasın diye tüm imkânlarını seferber ederek kalacak yer imkânları sağladı. Bununlada yetinmeyip Türkiye´yede yapılan yardımların önemli bir kısmını ödeyerek örnek bir insani bir politika yaparak herkesin yardımına koştu. Bundan sonra Eyaletler ve Kentler sorumluluğu üstlenecekler, Göçmenlerin eğitim sosyal  ve toplumsal  kabulunü gerçekleştirmek durumundayız. Almanyada yaşayan bizler de birebir konunun muhatabıyız  unutmayalım çünkü biz de artık Almanya’yız.

Medya özgür olmalı

 Bir ülkede medya özgür olmazsa orada olup biteni öğrenme şansımız yoktur.  Hükümet ve partileştirdiği devlet kurumları Türkliye‘de basına baskı yok diyorlar. Evet çok doğru aynen katılıyorum, Havuz medayaya ve Hükümete yakın olan, yalakalık yapan genel ve yerel medyanın tümü gerçekten çok özgürler yalakalıkta hiçbir engelleri yok.  Gerçek bir Demokraside olması imkansız bir durumla karşı karşıyayız. ‚Medyası özgür olmayan bir halkın beyni esaret altındadır‘

Türkiye´de olup bitenleri Alman dostlarınız nasıl görmektedir?

Alman dostlarımız gazet huyursuz , ülkemizde ki çatışmaların Federal Almanya ya sıçramasından çekinmekteler, ayrıca 2016 da Türkiye de tatil yapamayacak 6 milyon Turist de çok üzgün, aynı zamanda Türkiye de iş yapan 6500 Alman  firması çok tedirgin. Federal devlet zaten öegincelerini resmi olarak bildirdi.ülkemizde ki basın ve fikir özgürlüğünün iptali ise başka bir boyut. Anlayacağınız fotoğraf pek iç açıcı değil dolayısıylada Alman ve diğer Avrupa halkları Türkiye konusunda tedirgin.

 Bir Alman Türkiye´nin şu haliyle yatırım yapar mı?

Siz olsanız yaparmıydınız?

 Cihan Sendan hedefleri nelerdir?

Hedef hayale iman ve emek katılarak gidilen yoldur. En büyük hedefim  evlatlarımın eğitimlerini başarı ile tamamlamalarıdır, sonra bir Portakal bahçesinin içine eski taş binalardan toplanmış taşlarla yapacağım bir evde sufi enstrumental muzikler eşliğinde resim ve heykeller yaparak şiirler yazarak huzur arayacağım. Bu hedef bir 15 sene daha zaman alacak, bu arada yapacağım ve şahsıma düşen  çok önemli görevlerim olacak, zamanı geldikçe de bunları açıklarım inşallah.

‚O içindeki ben alev alev yanan bir kordur, benliğini bulmadan senin sen olman zordur‘

Bu sebeble de olmandan yanmak gerekir, yani anlayacağınız hedefte olmak için yanmak var.

 Almanya´da yaşayan vatandaşlarımıza önerileriniz?

Sadece Almanya da değil ,  Dünya‘ da ki tüm yurtdaşlarıma söyleyeceğim şudur ;

Anadolu dünya‘nın en kutsal toprağıdır, Mezopotamya da başlayan insanlık öyküsü   Anadolu insanının hikayeleri ile doludur. Anadolu 15 bin yııllık geçmişinde bilge ve onurlu insanların emekleri ile yücelmiştir,Bizi biz yapan erdemlerimizle tarih yazmış halklar bütünüyüz, Özümüze dönmek ve birbirimize olan saygıyı sevgiyi yeniden kazanmak zorundayız. Tanrıyı bile metalaştırmış bir sistemde erimemize son vermeliyiz, mutluluğa giden yolun içimizden geçtiğini hatırlamalıyız, kutsal kitaplarda ifade edilen yaşam ağacının meyvelerini bir elmaya indirgemeden yaşam ağacının ne olduğunu ve meyveleri ile neyi ifade ettiğini daha derinden düşünmeliyiz. Sevgisiz mutluluğun imkansız olduğunu unutmamalıyız, kendisini sevmeyenin başkasını sevmesizin olanaklsızlığını bilmeliyiz, kendini sevmekle yatlara katlara, taşıtlara sığmayan egoyu karıştırmamalıyız.Ve vazgeçmenin kaybetmek olduğu gerçeğini unutmadan iflah olmaz bir iman ve iyi niyetle hedeflerimize yol almalıyız ki asıl hedefinde yolun ta kendisi olduğunu duyumsamalıyız.

 Hüseyin OLUÇ / MÜNİH

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı