Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Nisan 2016 - Pazartesi 16:01 Bu haber 1454 kez okundu
 
MÜNİH’TEKİ TÜRKÇE DİYABET KURSUNA BÜYÜK İLGİ
Münih Schwabing Kliniği’nde Türk şeker hastaları için düzenlenen “Türkçe Diyabet Kursu” na büyük ilgi gösterildi.
Sağlık Haberi


Dünyaca ünlü Diyabet uzmanı Prof. Dr. Robert Ritzel kursta yaptığı konuşmada, Dünyada yaklaşık 400 milyon insanın diyabet olduğuna dikkati çekti. 

Almanya çapınca haftalık Türkçe şeker hastalığı kursu veren tek klinik olan Münih Schwabing Kliniği’ndeki özel kursa büyük ilgi gösterildi. Hafta boyunca Türk hastalar doktorlarca muayane edilip, diyabet uzmanlarınca şeker hastalığı ve beslenme konularında tercümanlar eşliğinde bilgilendirildi.

TÜRKÇE KURS

Staedtisches Klinikum München (STKM) bünyesinde faaliyet gösteren Münih Schwabing Kliniği Diyabet Bölümü yetkilileri, Türkçe konuşan hastalar için özel Türkçe diyabet kursu düzenledi. Klinik yetkilileri, Almanya’daki kliniklerdeki şeker hastalığı ile ilgili kursların sadece Almanca olması ve bu kurslardan özellikle birinci nesil Türklerin yeterince faydalanamamasını dikkate alarak, beş gün süren “Türkçe Diyabet Kursu” etkinliği kapsamında hastalar, kliniğin diyabet bölümü başhekimi Prof. Dr. Robert Ritzel ve Dr. Markus Walter tarafından tek tek muayene edildi. Türk tercümanlar eşiliğindeki muayenelerde hastalara kişisel sağlık durumlarına göre bilgilendirme yapıldı.

ÖZEL DİYETLER DE ANLATILDI

Etkinlik kapsamasında Türk hastalara diyabet kursları müdürü Hedwig Rauch tercümanlar eşliğinde hastalık ve beslenme konularında ayrıntılı interaktif kurs verdi. Kursta, hastalar hastalıkları ile ilgili konularda soru sorma fırsatı buldular. Diyabet günlerine büyük ilgi gösteren Türk şeker hastaları “etkinlikte şeker hastalığı ile ilgili çok yeni bilgiler edindik, şimdi bu hastalıklar daha bilinçli olarak yaşayacağız. Şeker hastası tüm Türkleri bu özel mutlaka katılmalarını tavsiye ederiz” dediler.

DÜNYADA DÖRT YÜZ MİLYON ŞEKER HASTASI VAR

Dünyaca ünlü Diyabet uzmanı Prof. Dr. Robert Ritzel kursta yaptığı konuşmada, Dünyada yaklaqşık 400 milyon insanın diyabet olduğuna dikkati çekerek “bu kurslar hastalığı iyi tanıyıp, onunla sağlıklı yaşamayı öğrenmeniziçin yapılmaktadır. Burada hafat boyunca öğrendiklerinizi mutlaka günlük yaşamınızda uygulardanız, sadece diyabet değil, diğer hastalıklardan da korunmuş olursunuz” dedi. Diyabet konusunda tıptaki son gelişmeleri anlatan Prof. Dr. Ritzel “inanıyorum ki beş yıla kadar bu alanda devrim niteliğinde teknik gelişmeler kaydedilecektir” dedi. 

Ahmet İNCEL / MÜNİH


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı