Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 01:01 Bu haber 773 kez okundu
 
MÜNİH 1 MAYIS'I BÖYLE KUTLADI
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm dünyada olduğu gibi Almanya'nın Münih şehrinde de büyük bir coşku ile kutlandı. Yaklaşık 40 bin Türkün yaşadığı, yüzü aşkın Türk Derneği'nin bulunduğu Münih'te yürüyüşe katılan Türklerin çoğunluğunun sol görüşlü dernek üyelerinden oluşması akıllara „1 Mayıs sadece sol görüşlü işçilerin bayramı mı?“ sorusunu getirdi.
Yaşam Haberi


1 Mayıs coşkusu Almanya'nın Münih şehrinde sabahın erken saatlerinde başladı. Bayraklarını, flamalarını, posterlerini alan işçiler gruplar halinde DGB Haus önünde buluştular. Bir çok ülke vatandaşının yer aldığı yürüyüşte Türk işçilerinin çoğunlukta olması dikkatlerden kaçmadı. Yürüyüşe Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu, Alevi Dernekleri, Münih Tokatlılar Derneği, Birleşik Haziran Hareketi gibi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. 

 

DGB Haus'un önünde yapılan açılış konuşmasının ardından yürüyüşe geçildi. Yürüyüşte işçiler düşük maaş politikalarını, işçilere yönelik sosyal güvenliğin arttırılmasını, yüksek kira ücretlerini protesto ederken, mitingde sık sık “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. 

 

Münih'in en işlek caddelerinde yaklaşık iki kilometrelik yolu sloganlar atarak yürüyen binlerce işçi, merkez Marienplatz da kurulan dev sahnenin önünde diğer göstericilerle buluştu. Belediye Başkanı Diter Reiter işçilere yönelik konuşma yaptı. 

 

 

Birleşik Haziran Hareketi üyelerinden Mustafa Küçükşahin yaptığı açıklamada; “Her zaman halkın olduğu, emeğin olduğu yerdeyiz. Sömürünün karşısında, ezilenin yanında durmaya çalışıyoruz. Bu birliktelikten güç alıyoruz. Renklerimiz, güneşimiz daim olsun. Bugün Münih'te Türkiye'de olduğu gibi çok büyük bir coşku yok ama örgütlenme var. Örgütlenmenin enerjisi pek siyasete yansımıyor. Böyle günlerde bir araya gelebiliyoruz ama bu mücadelenin devamlı olması gerekiyor. 365 günün her saatinde mücadeleye hazır şekilde bu kalabalığı yaratmamız gerekiyor. Bunu yaratabildiğimiz zaman başaracağız ve bazı şeyleri değiştirebileceğiz. Ancak bu şekilde Gezi'nin ve Haziranın ruhunu devam ettirebiliriz.” dedi. 

 

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Münih'te de umudu çoğaltmak için TKP (Türkiye Komünist Partisi) olarak meydanlarda olduklarını söyleyen Nazlı Cihan; “Türkiye Komünist Partisi olarak Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi bu yıl Münih'te de varız. Münih'te de umudu çoğaltmak için bayraklarımızla ve TKP gönüllüleri ile 1 Mayıs yürüyüşüne katıldık. Burda da partimizi, partimizin bayrağını en iyi şekilde temsil ediyoruz, temsil etmeye çalışıyoruz. Bugünkü coşku Türkiye'ye kıyasla daha sönüktü. Bu Almanya için zaten beklenen bir durum. Çok şaşırtıcı bir şey değil. Sloganlarımızla olsun, bayraklarımızla olsun burdaki hem sönük hem siyaseten zayıf bir içerikle yapılan mitinge bir nebze olsun damgamızı ve kızıl rengimizi vurduğumuza inanıyorum” dedi. 

 

Münih'te yapılan bu yıl ki yürüyüşün diğer yıllara oranla daha kalabalık olduğunu belirten CHP Bavyera – Münih Başkanı Gülbey Kılıç; ”1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin bayramında Münih'te toplandık. Emekçilerle beraber yürüdük. Münih Belediye Başkanı Diter Reiter ile görüştük. İstiyoruz ki bütün dünyada böyle barışçıl, böyle güzel bir 1 Mayıs kutlansın. Her yıl düzenlenen yürüyüşlere katılıyorum bu yılki yürüyüş çok kalabalıktı. Türkler de çok yoğundu.Bu da bizim için umut oldu” dedi.

 

Deniz Gezginci / Münih

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜNİH, 1, MAYIS'I, BÖYLE, KUTLADI, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı