301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 22:58 Bu haber 1580 kez okundu
 
MÜNİH’TE BOĞAZİÇİ DİRENİŞİ
Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kayyum rektör atanmasına ilişkin protestolara üç bin kilometre öteden destek geldi. Almanya’nın Münih şehrinde yaşayan Boğaziçi Üniversitesi mezunları ve Türkiye’deki üniversite direnişini destekleyenler, 16 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirdikleri eylemle demokratik seçim olmadan yapılan rektör atamasına karşı tepkilerini göstererek taleplerini bildirdiler.
Yaşam Haberi


Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kayyum rektör atanmasına ilişkin protestolara üç bin kilometre öteden destek geldi. Almanya’nın Münih şehrinde yaşayan Boğaziçi Üniversitesi mezunları ve Türkiye’deki üniversite direnişini destekleyenler, gerçekleştirdikleri eylemle demokratik seçim olmadan yapılan rektör atamasına karşı tepkilerini göstererek taleplerini bildirdiler.

 

Münih’in ünlü meydanlarından Max-Joseph Platz’da gerçekleştirilen ve sosyal mesafe kurallarına uyulan eylemde, katılımcılar eksi yedi derece soğuğa ve kar yağışına rağmen hazırladıkları pankartlarla dikkat çekti. Öğrenciler attıkları ‘Kabul etmiyoruz! Vazgeçmiyoruz!’ sloganları ile direnişe devam edeceklerini belirttiler.

 

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının organize ettiği direnişe destek eylemi Türkçe, İngilizce ve Almanca bildirilerin okunmasıyla başladı. Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada “Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, ülkemizin tüm üniversiteleri demokratik ve özerk bir şekilde yönetilmelidir. Okulumuzun kapısına takılan kelepçeyi tüm üniversitelerin özerkliğine vurulmuş bir darbe olarak görüyor ve kabul etmiyoruz. Bu süreçte özerk ve demokratik üniversiteler talep ettikleri için gözaltına alınan öğrencilere yapılan kötü muamelenin son bulmasını ve bu öğrencilerin serbest bırakılmalarını istiyoruz,” denildi.

 

Kayyum olarak atanan rektörün üniversite içinden olmadığını ve akademik geçmişinde şaibeler bulunduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından Bahar Özgüleç yaptığı açıklamada; “ Rektör olarak atanan Melih Bulu’yu bu görev için yeterli bulmuyoruz. Aynı zamanda demokratik olmayan ve üniversitenin kendi özerk iradesine saygı duymayan bir atama olduğu için bu atamayı kabul etmiyoruz. Kendisi istifa edene kadar üniversitenin pek çok paydaşı olarak direnmeye devam edeceğiz” dedi.

 

İşte o haberin videosu...

 

Övgü Şeniz Çetin / Münih

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜNİH’TE, BOĞAZİÇİ, DİRENİŞİ, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı