Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 08:00 Bu haber 1438 kez okundu
 
OKUMA YAZMA VE ALMANCA ÖĞRETİLİYOR
ABCami Projesi ile okuma yazma bilmeyen Türklere DİTİB camilerinde okuma yazma ve temel Almanca eğitim kursları veriliyor
Eğitim Haberi


Almanya çapında gerçekleştirilen Federal Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından maddi olarak desteklenen ABCami Projesi ile okuma yazma bilmeyen ya da bununla ilgili sorunlar yaşayan insanlara DİTİB camilerinde okuma yazma ve temel Almanca eğitim kursları veriliyor.

Proje ile ilgli bilgi veren sosyal pedagog Nurgül İnan “Hedeflenen kitle fonksiyonel okumaz yazmaz olan insanlar. Fonksiyonel okuma yazma bilmemezlik yazı diline hakimiyet alanındaki toplumsal minimum gerekliliklerin karşılanamaması anlamına gelmektedir. Söz konusu gerekliliklerin yerine getirilmesi iş hayatı ve gündelik hayatın bütününü ilgilendiren ve toplumsal olarak oldukça titizlikle kontrol edilen yazılı iletişime katılım açısından bir şarttır” dedi.

MÜNİHTE ABCAMİ BAŞLADI

ABCami Projesi çerçevesinde Bavyera'da Münih'te DİTİB Pasing Hacı Bayram Camii ve DİTİB Merkez camilerinde sosyal pedagog Nurgül İnan tarafından ve ayrıca Nürnberg, Fürth ve Erlangen DİTİB camilerinde de birer adet kurs yürütülüyor. 1985 senesinde Münih'in Pasing semtinde kurulan Hacı Bayram Camii kültürler ve dinlerarası iletişimin buluşma noktası haline gelmiştir. Cami bir yıl içerisinde farklı kesimlere mensup yaklaşık 6000 kişi tarafindan ziyaret edilmektedir. 1986 yılında Münih´in Sendling semtinde kurulan ve özellikle kültürlerarası konularda hassasiyet gösteren Merkez Camii bu çerçevede „Halka Açık Camii günleri", „Kültürlerarası İletişim Haftası" ve „Dinlerarası eğitim seminerleri" gibi pek çok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

ABCAMİ CAMİLERİ EĞİTİM YUVASI OLARAK GÖRÜLÜYOR

ABCami Projesi ile ilgili daha detaylı bilgi için www.abcami.de mevcuttur. Proje, okuma yazma edindirme kurslarına çeşitli sebeplerden dolayı katılamayan insanların kazanιlmasιnı hedeflemektedir. Söz konusu insanlara kendilerini daha rahat ve güvende hissedebilecekleri cami ortamında ulaşmayı seçen ABCami, bu bağlamda camileri bir eğitim mekanı olarak ele almaktadır. Kurs katılımcılarının iş piyasasına aktif katılımının sağlanması da projenin hedefleri arasındadır.

Kurs dili Almancadır. İhtiyaç duyulması durumunda ders Türkçe dilinde de desteklenmektedir. Bu karşılaştırmalı yaklaşım hazırlanan ders materyallerinde de mevcuttur. ABCami ekibi tarafından hazırlanan çift-dilli materyaller Almanya'da bir ilktir ve kurs katılımcılarının konuyu daha iyi öğrenmelerini ve kavramalarını sağlamaktadır. Kurs içerikleri daha ziyade Türk katılımcıların kültürel ve gündelik yaşantıları dikkate alınarak hazırlanmıştır.

ALMANYA GENELİNDE CAMİLERDE EĞİTİM

ABCami Projesi 2,5 yıl süren pilot proje aşamasιnda Berlin'in üç ayrı semtinde (Mitte, Friedrichshain-Kreuzberg ve Spandau) Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camileri ile başarıyla yürütülmüştür. Projenin ikinci aşamasında ABCami Almanya çapında yaygınlaştırılmıştır. Bu çerçevede Almanya'nın Kuzey (Hamburg-Hamm, Hamburg-Bergedorf, Hannover-Ronnenberg, Salzgitter-Lebenstedt, Peine), Batı (Dortmund, Duisburg, Düsseldorf, Essen, Gelsenkirchen, Hamm), Güney (Münih-Pasing, Münih-Sendling, Erlangen, Fürth, Nürnberg) ve Güneybatı (Mainz, Wiesbaden, Offenbach, Rüsselsheim, Bad Homburg, Kaiserslautern) bölgelerinde ve Berlin'de seçilen 25 camide aynı içerik ve konsept ile çalışmalara başlanmıştır. Buna ek olarak 2016 itibarıyla mülteciler için DİTİB Fatih Cami Kaiserslautern'de bir adet ABCami kursu (Almanca-Arapça) oluşturulmuş, bu sayıyı Almanya çapında 10 camiye çıkarma çalışmalarına da eş zamanlı olarak başlanmıştır.

Ahmet İNCEL / MÜNİH 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı