301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Temmuz 2016 - Pazartesi 21:35 Bu haber 1550 kez okundu
 
RAMAZAN´DA DİTİB VE DİĞER STK´LAR
Münihin Sesi köşe yazarlarından Hüseyin Oluç'un RAMAZAN´DA DİTİB VE DİĞER STK´LAR başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
Köşe Yazıları Haberi


Gelecek, geldi derken hüzünle veda ediyoruz  mübarek Ramazan ayına. Sofralarımızı eş-dost-arkadaş derken boş bırakmadığımız gibi bazı derneklerin organizasyonları ile bu sene mülteci kardeslerimizide misafirlerimizin arasına dahil ettik. Bunun yanında yine yardım derneklerimizin aracılığı ile Afrika gibi binlerce km uzaklıkdaki fakir ve garibanlarıda unutmadık, maddi imkânlarımızın elverdiği ölçüde oralarada kumanya,iftar ve temizlik malzemeleri göndermiş olduk. Havaların sıcak olmaması ve Ramazanın kendine has atmosferi ile göz açıp kapayıncaya kadar bu mübarek ayı değerlendirmiş ve tamamlamış olduk.

 Bu yazımda Münih´de yaşadığım bu Ramazanı anlatmaya çalışacağım

 IFTAR DAVETLERINE AKRADETISYON

 Lafda kardeşlik destanı okuyan, kaleme alınacaksa da hutbeler yazan bazı STK´ların maalesef akredetisyonuna maruz kaldım busene. Düğün salonlarında büyük katılımlarla program yapan Münih DITIB, MÜSIAD, UETD, Milli Görüş gibi kul hakkını önemseyen, adam kayırmanın, ayırmanın Allah katında vebalini bilen dernekler, birçok basın mensubu arkadaşımı davet ettiği halde maalesef beni Türkiye´de yaşanan ve burada fazlasıyla hissedilen "PARALEL paranoyasına" kapılarak davet etmediler (edemediler). Zannımca davet etmemelerine birkaç sebepten biri olarak gazetecilik mesleğimize akıllarınca bir sansür uyguladıklarını düşünmüş olabilirler. Yada programlarına davet edilenler arasında Konsolosluk yetkilileri olduğu için çekinmiş olabilirler, yada en masum mazeret olarak unutmuşlardır. Hangi sebepten olursa olsun bu davranışlarını isini en iyi bir sekilde yapmaya gayret eden bir gazeteci olarak ben anlayışla karsılamıyorum , varsa kasıt vebalini kendilerine bırakıyorum. Canları sağolsun. Kimse kimseyi davet etmek zorunda değildir. Ama bu ismini saydığımız STK´lar amme hizmeti yaptıkları ve kendilerine emanet edilen makamı emaneten kullandıkları için ayrımcılık yapma haklarına sahip değillerdir. Derdimiz “ne bir bardak su nede bir dilim ekmeklerini” yemek. Zaten ben oldum olası halktan Cuma namazı öncesi yada sonrası "takkeler içinde" yada "tepsilerle" para toplayan derneklerin bu tür maliyetli program yapmasına karşıyım, bunu baştan ifade edeyim.

Hadi diyelim ki UETD ve MÜSIAD gibi derneklerin faaliyetlerine destek veren işadamları var. Ancak hemen hemen her Cuma namazından sonra camiilerden yardım toplayan, giderlerini karşılamak için camiileri lahmacun-döner kokusuna boğan DITIB ve Milli Görüş gibi derneklerin binaları olmasına rağmen binlerce euro harcayarak bu iftar programları yapmalarının israf olup olmadığını, kul hakkına girip-girmediğini Sayın Münih Din Hizmetleri Atesemiz Kuddusi Beyefendiye sormak lazım. (Programları salon sahipleri ücretsiz tahsis etmişdir, sponsor bulmuşlardır bilemiyorum.Öyle bile olsa artık geleneksel iftar programları anlayışı ile yapılan butür faaliyetlerin şeffaf bir şekilde izahı gelir-gideri kamuoyuna açıklanmalıdır.) Eger bu kurumlardan bana herhangi bir acıklama gelirse yine bu kösemden yayınlamaya hazırım.

 

 Bu arada iftar programlarına (Bendenizi ) davet eden Üç-Beş Kişi Derneği, Alperenler Ocağı, SPD Bayern, ABD Konsolosluğu, Landshut Üniversitesi gençleri ve Mevlana Kültür Merkezi gibi derneklere çok teşekkür ediyorum. Muhabbete ve güzelliklere vesile oldular. Sağolsun ve varolsunlar.

  BAYRAM SEVİNÇ VESILESI

Bayramlar sevinç vesilesi ve kaynağıdır. Nerde o eski bayramlar diye lütfen hayıflanmayalım. Bayram aslında hep aynı bayram. Değişen insanlar, yani bizleriz. Bayramda küslük dargınlık olmaz, olmamalı. Ama Ramazan ayı gibi bir ayda bile benim gibi sıradan bir gazeteciyi aklınca akradetisyon uygulamayı düşünen insanlar bayrama hangi kardeşlik türküsü ile gireceğine merak etmiyor değilim. Küçük hesap yapanlar hep kücülmüslerdir...Kücülmemek lazım…Mevlana olmak,Yunus söylemek lazım…

 Makalemi Hz. Ali (RA) rivayet ettiği ifade edilen Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (SAV) ait bir Hadisi Serif´le tamamlamak istiyorum “Birbirinizi sevmedikce gerçek imanı elde edemezsiniz, gerçek imanı elde etmedikcede Cennet´e giremezsiniz”

Kardeşlik ve barışın müjdesi olması dileklerimle Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, şeker tadında nice bayramlara hep beraber ulaşmayı temenni ederim

  Bayramınız Mübarek olsun

  En kalbi duygularımla saygı ve selamlarimi sunuyorum

Hüseyin Oluc 
Gazeteci-Ekonomist 
gazeteciyim20@gmail.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı