Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Nisan 2016 - Cumartesi 11:35 Bu haber 1296 kez okundu
 
TOPLUMSAL ÇÖKÜNTÜ
Münihin Sesi köşe yazarlarından Zekeriye Uçar'ın TOPLUMSAL ÇÖKÜNTÜ başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
Köşe Yazıları Haberi


Toplumu yönetme ve yönlendirme güdümsel algı yöntemiyle yürütülüyor. Yeteri kadar bilgi almamiş bireyi önyargi ile oluşan davranış biçimleri şekillendiriyor. Birey bir nesne karşısında fikir üretebilecek düzeyde bilgiye ulaşabilmişse, o nesne hakkında kendi iradesi ile kuvvetli önsezi yaratarak doğru yargıya varabilir.

Bir toplumun gelişim sürecinde bulunduğu yer, o toplumun bilgiyi ve aklı ne kadar kullanabildiğine bağlıdır. Hristiyanlığın karanlık ortaçağında, kilisenin evren ve dünya üzerinde ki dogmatik görüşlerine karşı bilimin deneye dayalı ıspatları aklın üstünlüğünü sağladı, toplumsal gelişimin önü açıldı. Ya bizde?

Bizde çagdaş gelişim iyice durdu. Toplumun çok büyük bir kesimi okumuyor. Bilgisiz toplum güdümlenerek yönetiliyor.

Durum değerlendirmelerinden ve öfkelenmelerden ziyade, başka yolları ve umudun çıkışını düşünmek zorundayız artık. Son zamanlarda iyice moda oldu, toplumun her kesimi, kendi kitlesine kendi algısını oluşturarak etkinliğini sürdürmeye çalışıyor. Toplumda tahakkümünü kuranlar cok kolay yönetmeye başladı. Tecavüzler, kadın katliamları,baskı ve zulümler...Yaşanan yozlaşmaının ve ahlaki çöküntünün savunulur olması ve bunun toplumda patlamaya yol açmaması, geldiğimiz çöküntünün boyutunu gösteriyor.

Köy Enstitüleri’ne karşı din elden gidiyor dediler kapattırdılar.Deniz’ler bayrağı aldı kominizm geliyor dediler idam sehpalarına gönderdiler. Türkan Saylan öncülüğünde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ nin onbinlerce kız çocuklarını eğitmeye başlamasıyla etmedik iftira bırakmadılar. O kız çocuklarının eğitimi devam etseydi, bugün çocuk gelin bulamayacaklardı, katledecek kadın olmayacaktı, tecavüzler-tacizler yaşanmayacaktı. İşte sizin yalanlarınızla, iftiralarınızla, sahtekarlıklarınızla, hırsızlıklarınızla yarattığınız toplum. Ve hala utanmadan ahlaksızca bu olanları açıktan savunuyor olabilmeniz insanliğa yapılmış en büyük ihanettir.

Kızıldere’nin yıldönümünde Türkiye faşizmin acımasızlığını daha derinden yaşıyor.

Zekeriye UÇAR
zekeriyeucar@hotmail.de 

* Münihin Sesi.com sitesinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur...Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı