301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 15:40 Bu haber 1036 kez okundu
 
TÜRK FILM GÜNLERI 30 YAŞINDA!
SinemaTürk Film Derneği’nin düzenlediği Türk Film Günleri, bu yıl 30. yıl dönümünü kutluyor. Bu özel yılın şerefine, Türk Film Günleri kapsamında, 12 uzun metraj film, 5 belgesel ve 8 kısa filmden oluşan zengin bir program izleyicilerin beğenisine sunuluyor. 30. Türk Film Günleri, 21 Mart Perşembe günü saat 19.00’da, Ramin Matin’in SON ÇIKIŞ filmi ile açılıyor.
Duyurular Haberi


Aynı akşam Almanya prömiyerini de yapacak olan film, toplumsal yaşama ilişkin eleştirel bir komedi niteliğinde.

 

Bu yıl, kimlik ve kendini keşfetme temalarına odaklanan festival programında daha çok, “Ben kimim?” ve “Kim olmak istiyorum?” sorularının cevabını arayan filmler yer alıyor. Genç bir adamın, geleceğiyle ilgili cesur planlarını konu edinen AHLAT AĞACI (24.03./ 30.03.) bunlardan biri. Nuri Bilge Ceylan’ın başyapıtlarından olan film, seyirciye üç saat boyunca, adeta görsel bir şölen sunuyor. Kimlik temalı bir diğer film olan GÜVERCİN (22.03. / 27.03.), dış dünyadan habersiz yaşayan Yusuf’un, yetişkin olma yolunda geçirdiği sancılı süreci anlatıyor. SİBEL’de (23.03. / 28.03.), derdini yalnızca ıslık yoluyla anlatabilen dilsiz bir genç kızın, toplumda görünür olmak için verdiği kararlı mücadele gözler önüne seriliyor. 2018 Sundance Film Festivali’nden ödülle ayrılan KELEBEKLER’in (24.03. / 27.03.) üç kardeşi ise hiç istemedikleri halde, geçmişlerinin karanlık tarafıyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

 

Festivalde gösterilecek olan TAŞ (23.03.) ve HALEF (24.03.) de yine kimlik konusunu işleyen filmler arasında. TAŞ’ta, yıllar önce kaybolan oğlunu bulduğuna inanan bir kadının öyküsüne, HALEF’te ise ölmüş birinin reenkarnasyonu olduğunu iddia eden genç bir adamın macerasına tanık oluyoruz. Anlaşılması güç olgularla örülü bu iki film, bizi gizemli dünyalara götürürken, KARDEŞLER (25.03. / 29.03.) tam tersine, son derece somut konulara parmak basıyor. Bir yandan, ağabeyinin işlediği namus cinayetini üstlenerek cezaevine giren Yusuf’un kimlik arayışını izlerken, diğer yandan, hiç sorgulanmadan kabul edilen kimi değerlerin, bir anda nasıl yerle bir olabileceğine şahit oluyoruz. BORÇ’ta (26.03. / 29.03.) iyilikseverliğin sınırlarını, GÜVEN’de (28.03. / 31.03.) ise kime, hangi koşullarda güvenebileceğimizi sorguluyoruz.

 

Festivalde yer alan sekiz kadın, on sekiz erkek yönetmen, filmleriyle anlatmak istediklerini, seçtikleri ağırbaşlı temalara rağmen, esprili ve ironik bir şekilde beyaz perdeye yansıtmayı başarıyorlar. Kara komedi tarzının en güzel örneklerinden biri olan SOFRA SIRLARI’nda, masum görünüşlü bir ev hanımının, önce evdeki iktidarı ele geçirişini, sonra da evin dışındaki erkek egemen mahallenin dizginlerini kurnazca ele alışını keyifle izliyoruz.

 

Bu yılın belgesel film seçkisinde, daha çok insan manzaralarına odaklanan filmler yer alıyor. Programda, kısa bir süre önce kaybettiğimiz iki değerli sanatçımız, fotoğraf ustası Ara Güler ve edebiyat ustası Yaşar Kemal’in hayatlarını ve kişisel yönlerini keşfedebileceğiniz iki güzel film var. Bundan başka, yüksek gerilim hattında çalışan işçilerin zorlu mücadelesinin veya İstanbul’daki bir huzur evi sakinlerinin ilginç hikayelerinin anlatıldığı filmler de sadece konularıyla değil, görsel olarak da son derece ilgi çekici.  Festival konuklarından olan yönetmen Gürcan Keltek, güneydoğuda yaşanan son siyasi gelişmeleri, bir doğa olayıyla harmanlayarak yorumladığı, çok beğenilen belgesel filmi METEORLAR’ın (30.03.) gösteriminin ardından katılacağı söyleşide, sinemada sansür konusunu kendi deneyimleri ışığında ele alacak.

 

30. Türk Film Günleri, perdesini, 30 yıl önce çekilmiş olan ARABESK (31.03.) filmiyle kapatacak. Bir dönemin Türk sinemasıyla dalga geçen bu absürd komedinin baş rollerini, 80’li yılların star oyuncuları Şener Şen ve Müjde Ar paylaşıyor.

 

Bu yılki Türk Film Günleri uzun konuk listesiyle de farklılık yaratıyor. Pek çok filmin yönetmeni konuk olarak festivalde yer alacak ve gösterimlerden sonra filmlere dair soruları yanıtlayacak. Ayrıca, gösterimler sonrası festival konuklarıyla kişisel olarak tanışmak, sohbet etmek ve görüş alışverişinde bulunmak isteyen izleyiciler PIXEL’de bu imkana sahip olacak.

 

Tüm filmler orijinal dilde Almanca veya İngilizce altyazılarla gösterilecek. Programın tamamına www.tuerkischefilmtage.de adresinden erişebilirsiniz. Bilet satışına 21 Şubat’tan itibaren başlanacak.

 

30. Türk Film Günleri SinemaTürk Film Derneği, Filmstadt München ve Münih Şehir Kütüphanesi tarafından düzenlenmekte, Münih Kültür Dairesi tarafından desteklenmekte.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜRK, FILM, GÜNLERI, 30, YAŞINDA!, ,
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Öne Çıkanlar
Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı