301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Nisan 2016 - Pazartesi 02:04 Bu haber 1022 kez okundu
 
ÜNLÜ TARİHÇİ MÜNİH'TE KONUŞTU
ÜÇ BEŞ KİŞİ Halk Hareketi, Türkiye'nin en ünlü tarihçisi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı Münih ile buluşturdu.
Yaşam Haberi


“Halkçılık” konu başlığı altında gerçekleştirilen konferansta İlber Ortaylı ilk olarak üniversite öğrencileri ile  özel olarak bir söyleşi gerçekleştirdi.  Üniversiteliler Ortaylı'yı büyük bir dikkatle dinlerken, İlber Hoca öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Bir öğrencinin “Haber Türk’te ki programınız neden kaldırıldı?”  sorusuna kendi üslubu ile yanıt veren Ortaylı; “Karadenizli sahibi ile Kürt genel yayın yönetmeninin gazabına uğradık. Özel kanallar reklam gelirleri ile ayakta kalır. Reytingi düşük bir televizyona kim neden reklam versin? Tayyip bey sizi hiçbir şey yapmadan besler mi ? Türkiye’de öyle bir basın yok, öyle bir sistem yok. İki gün sonra kapanır gidersiniz. Matbuat sınıfı hükümet sınıfına dayanırsa iki gün iyi yaşar, üçüncü gün çuvallamaya başlar dördüncü gün ya batmıştır ya da öbür tarafın sopasını yer daha beter olur.  En büyük sopada halktan gelir” dedi.

İlber Ortaylı üniversiteli gençlere zaman zaman nasihatlerde bulundu.  Almanya’da yaşayan Türk gençlerine Almanya dışına çıkmalarını ve Almanca dışında diğer dilleri de öğrenmeleri gerektiğini belirten Ortaylı; “İngilizceye çok önem vermeniz gerekiyor. Türkiye’de ki köyden gelip burada ki köyde sınırlı kalmayın. Yurtdışında ki başka ülkelere de yönelin. Biraz mobil olun. Buradan İtalya’ya trenle gitmeyi beceremeyen entelektüel insanlar var. Maalesef hayattaki bütün mobilitesi  altı ay Türkiye’de altı ay burada olan insanlar var. Buradaki toplumdan beklenen bu değil. Biraz kıpırdayacaksınız. Fransa’da, İngiltere’de, Amerika’da okuyanınızı görmemiz gerekiyor. Ortadoğu’ya sizin el atmanız gerekiyor.  Maalesef buradaki gençler çok okumuyorlar. Çok fazla merakları  yok” dedi.  

İlber Hoca salonda gençlerle konuşurken, panelin ikinci ayağına katılacak olan  yetişkinler  salona akın etti.  Satışa çıkarılan Ortaylı’nın kitaplarına yoğun ilgi oldu.  Ünlü profesör kitaplarını imzaladıktan sonra söyleşinin herkese açık olan bölümüne geçildi.

Söyleşiden önce Bahri Çetintaş korosu öğrencileri minik bir konser verdi.  Konserin ardından ÜÇ BEŞ KİŞİ kurucusu Levent Ekiz yaptığı açılış konuşmasında ÜÇ BEŞ KİŞİ hakkında bilgi verdi tüm salondan ÜÇ BEŞ KİŞİ’nin gelenekselleşen hareketini yapmak için ayağa kalkmalarını istedi.

Yapılan konuşmalar ve keyifli müzik dinletisinin ardından İlber Hoca ikinci kez kürsüye çıktı. Salonu tıklım tıklım dolduran Münihliler İlber Hocayı pür dikkat dinlediler. Bazı konuklar oturacak yer bulamadıkları için İlber Hoca’yı ayakta dinlemek zorunda kaldı.

Konuşmasında Almanya’da yaşayan gurbetçilere de  değerlendiren İlber Ortaylı; “İlk nesil burada çok zorluk çekti.  İkinci nesil Almancayı öğrendiler. Ancak maalesef şimdi Türkçe evlerde çok basit konuşuluyor, okutulmuyor. Çocuklarınızla daha ileri seviyede Türkçe konuşmanız, onlara daha çok kitap okutmanız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmalarında zaman zaman kendi üslubu ile hükümete de dokundurmalarda bulunan Ortaylı; “Tarihe baktığımız zaman savaş uçaklarını ilk olarak İtalyanlar bize karşı kullanmış, biz de ilk savaş uçağını düşürdük”  deyince bütün salon kahkahalara boğuldu.  Ortaylı’nın konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi.

İlber Ortaylı’nın konuşmanın ardından soru – cevap bölümüne geçildi. Panele katılan dinleyicilerin sorularını yanıtlayan İlber hoca, panelin sonunda ayakta alkışlandı.

Münihin Sesi’ne organizasyonu değerlendiren ÜÇ BEŞ KİŞİ Kurucusu Levent Ekiz; “Bugün bizim için bir gurur günüydü çünkü Türkiye’nin en ileri gelen bilim adamlarından birini bu sahnede halkımızla buluşturabildik. Bu söyleşi için bilerek bir üniversite salonu seçmedik çünkü düşündük ki tüm halkımızın bu bilgilere ihtiyacı var. Bizim sıkıntımız bu bilgileri sadece elit tabakanın benimsediğiydi. Burada bilimi halkımıza yakınlaştırıp anlaşılır bir şekle getirmek istedik. İlber Hoca’da bu konuda mükemmel bir isimdi. Bizim için çok başarılı bir organizasyon oldu” dedi.

Deniz GEZGİNCİ  | MÜNİH
munihinsesi.com | özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı