301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Kasım 2016 - Salı 05:20 Bu haber 1590 kez okundu
 
UYGURLAR’DAN MÜNİH’TE ÇİFTE KUTLAMA
Uygur Türkleri, 12 Kasım 1933 Tarihinde kurulmuş Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve 1944 tarihinde kurulmuş Doğu Türkistan Cumhuriyetini anma ve Uygurların Lideri Rabia Kadir’in 70. doğum gününü Münih’te düzenlenen bir etkinlikle kutladı.
Yaşam Haberi


Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir etkinlikte yaptığı konuşmada “Bağımsızlık mücadelemiz hız kesmeden zafere kadar devam edecektir” dedi. 

Uygur Türkleri, 12 Kasım 1933 Tarihinde kurulmuş Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve 1944 tarihinde kurulmuş Doğu Türkistan Cumhuriyeti'ni anma ve Uygurların Lideri Rabia Kadir’in 70. doğum günü Münih’te düzenlenen bir etkinlikle kutladı.  Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir etkinlikte yaptığı konuşmada “Bağımsızlık mücadelemiz hız kesmeden zafere kadar devam edecektir” dedi. Ageis Liman Restoran’da düzenlenen etkinliğe Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir yanı sıra Dünya’nın çeşitli yörelerinden Uygur liderler ve başta SPD Meclis Fraksiyon Başkanı Markus Rinderspacher olmak üzere diğer partilerin temsilcileri de hazır bulundu.

RABİA KADİR’İN DUYGU DOLU KONUŞMASI

Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri İsa Dolkun’un açılış konuşmasıyla başlayan etkinikte Uygur ve Alman Milli Marşları okundu.  Kutlamada bir konuşma yapan Rabia Kadir “ 12 Kasım 1933 ve 1944 tarihleri Doğu Türkistan Cumhuriyet'lerinin kurulduğu ve DoğuTürkistan'lıların bağımsızlıklarına kavuştukları günlerdir. Ne yazık ki her iki Cumhuriyet Çin ve Rus işbirliği sonucu yıkılmış ve Doğu Türkistan 1949 yılında tekrar Çin'liler tarafından işgal edilmiştir. Doğu Türkistan da Çin mezalimi ve vahşeti gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Ama milli mücadelemiz her platformda, Doğu Türkistan bağımsızlığına kavuşana kadar sürecek ve bu uğurda Doğu Türkistan'lılar her türlü bedeli, şimdiye kadar olduğu gibi, ödemeye hazırdır. Haklı davamız uğrundaki milli mücadelemiz ilelebet devam edecektir. Zafer Hak'ın ve Hak’ka inanlarındır. Bağımsızlık mücadelemiz hız kesmeden zafere kadar devam edecektir” dedi.

“SÜPER GÜÇLERİN KURBANI OLDUK”

“Biz Çin ve Rusya gibi iki dev devletin arasında kaldık. Yoksa bugün çoktan bağımsızlığımıza kavuşmuş olurduk. Süper güçlerin menfaatleri bizi esir kıldı. Çin, halkımıza karşı verdiği barış içerisinde yaşama sözünü tutmadı. Söz verilen otonom idare hiçbir zaman gerçekleşmedi. İşgal gücü bize yaşam şansı vermedi. Bu salonda bulunan hemen hemen herkesin bir yakınının bir hapishane anısı vardır. Doğu Türkistan’da 20 milyonun üzerinde Uygur esaret altında yaşamaktadır. Aynı Tibet ve Moğolistan'da olduğu gibi. Bu güçler bizi tehlike olarak görüyor ve tüm Dünya’da yok etmek istiyor”

SPD PARTİ KONGRESİNE DAVET EDİLDİ

Etkinlikte, Rabia Kadir’e tüm Uygurlar adına onursal başkan Ergin Alptekin tarafından bir altın madalya takıldı. Tüm konuşmaların, Doğu Türkistan Avrupa Birliği Başkanı Asgar Can tarafından Almanca’ya tercüme edilen etkinlikte konuşan SPD Meclis Fraksiyon Başkanı Markus Rinderspacher, Rabia Kadir’i “Uygurları anası” hitap ederken “kendisini Ocak ayında yapılacak olan SPD Parti kongresine davet ettik, sağ olsun bizi kırmadı ve katılacak. Bu haklı davanın tüm Dünya kamuoyunda duyulmasını istiyorum, çünkü bu bir insan hakları sorunudur” dedi.

Etkinlik Uygur Halk Dansları Ekibi’nin muhteşem gösterisiyle sona erdi.  

Ahmet İNCEL / MÜNİH

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı